téma týdne

Být tebou, víc bych četla :-)

25. června 2018 v 8:04 | Ailiyah
Čtěte víc!

No, to zní jako komunistické heslo :-D

Ale jo, čtěte, být tebou, četla bych víc knih a ne pořád jen civět na youtube nebo telku... Jde o to, co kdo preferuje. Jestli věnuje denně dvě hodiny HIMYM nebo Big Bang Theory, anebo jestli si denně hodinu čte Shakespeara. Posuďte sami, co lépe prospěje vaší duši.

Ale, konec moralizování... Jdu si číst na záchod starou Top Dívku! Hihi

V pasti jako myš!

21. června 2018 v 20:04 | Ailiyah
Člověk si často jámu kope a pak do ní padá...

Myslím si, že nejhorší je zahlcovat si mysl informacemi, které nepotřebujeme, nebo uvíznout ve světě snů. (Vítejte v mém světě! Hihi...)

Co s tím vším? Dneska jsem přišla z nové práce, unavená, zničená z horka. Strašně jsem chtěla procházku, chůze formuje postavu. (Ženy zbystřily...) Jenže třicet jedna ve stínu... Napůl v pr.... jsem došla domů, uklidila barák. Proč jsem jen kvůli foremné postavě riskovala úpal nebo úžeh? Proč doma dělám něco, co možná ani nemusím? Nebo jsem mohla někoho požádat, aby mi pomohl...

Občas je každý člověk ve své vlastní pasti.

Přeju vám, aby se vám to nestávalo často.

Mrkněte na nové povídky, básničky a nové fotky :-)

Vaše Aili

Never ending story

21. května 2018 v 7:24 | Ailiyah
Znáte ten příběh? Bastián Baltazar Bux...

Většina věcí prostě nekončí. Člověk zemře, ale jeho děti jsou naživu a rodí další děti, svým způsobem je to nesmrtelnost. Ale příběhy mají svůj konec, dobrý nebo špatný. Nebo dobro-špatný, Bídníci, Victor Hugo.

Mám tady pro svoje čtenáře malý kvíz:

1. Znáte jednu komedii a tři tragédie od Williama Shakespeara?

2. Kdo napsal Olivera Twista?

3. ANO/NE: Napsala Jane Austenová knihu Kříž u potoka?

4. ANO/NE: Napsala Božena Němcová V zámku a podzámčí?

5. Psal Hálek i povídky?

6. Kdo to je Tom Sawyer a Huckleberry Finn?

7. Byl Václav Havel filosof? (mimo jiné)

8. Victor Hugo napsal v mládí jednu knihu. Znáte ji? Pokud ne, která jiná velká díla napsal? Nápověda nahoře, Bídníci.

9. Co to je sonet?

10. Víte, o čem je hermeneutika? (Používá se mimo jiné k výkladu Bible.)

Můžete používat internet. Jsem moc zvědavá na vaše odpovědi! Všimněte si, že otázky jsou od nejjednodušší do nejtěžší :-)

A.

Jsem zlej až na půdu!!!

17. května 2018 v 11:45 | Ailiyah
Napadá mě k tomu slib:

"Odříkáš se všeho zlého?"

Což jsem slibovala při svém křtu, když mi bylo šestnáct. Zlo prostě sídlí někde uvnitř a provází nás životem. Ale je dobré se ho odříct, zla i vší nádhery, kterou zlé chování poskytne. Zlí lidé můžou mít v životě úspěch, můžou vydělávat velký prachy, ale nakonec skončí špatně.

Co vy na to?

Co když...?

22. prosince 2016 v 9:40 | Ailiyah
Co když ho pořád miluju, říkám si?

Co když je pravda, že milovat může člověk jen jednou? Dvakrát, či třikrát? To ne, i jednou je dost, říká Jan Nedvěd.

Co to znamená "Miluji tě?" Jeg elsker deg? Norsky?

Přečtěte si nové básně a můžete přemýšlet, komu jsem je napsala... Mám jich tady hromadu a snad poznáte Múzu... Mého pana Múzu :-)

Mám novou knihu, je to celé o D.H., tak se ozvěte a můžem se domluvit, budu asi dělat "výprodej" a novoroční slevy :-)

A.

Strach velký i malý

19. února 2015 v 22:13 | Ailiyah
"Já tu maturu neudělám!"
1-1-1-1

"Nezvládnu to, strašně se ztrapním..."
Ano, skvělé, přesně tak si to představuju. Bude to perfektní. Jenom zpívej víc nahlas. Těším se, bude to dobrej koncert.

"Co mám dělat? Máma mě zabije! A co na to řekne Marek?"
Jediný řešení je potrat. Je ti přece šestnáct!

"Ne, děda prostě nemůže umřít!"

"Nechá mě bejt a já si vypláču oči..."

Strach nás možná někdy chrání před neopatrností... Ale často spíš ochromuje nebo se přelomí do úzkosti. Z čeho máte strach? Já mám strach z "věčné lásky", celý život jsem po ní toužila, ale když je na dosah... Jde z ní strach.

Přečtěte si nové básně.

Zakázáno?!?

19. ledna 2015 v 19:19 | Ailiyah
Hm... Takže, můžu psát něco typu:

LEGALIZACE THC!

Nebo: Proč je zakázáno kouřit... kde všude, týjo?

Možná spoustu dalších věcí je zakázáno, proč? Například pro spoustu lidí je Bible kniha plná zákazů, hloupých, svazujících.

"Užívej si života ve svém mládí, ale věz, že za to všechno tě Bůh postaví před soud." Jasně shrnuto. Hm, je přece dobře, že si každý nemůže dělat úplně co chce, ne? Co kdyby se váš hyperaktivní kamarád rozhodl rozmlátit vše okolo, pobít své nepřátele a navrch vyrabovat cukrárnu? Bylo by to správné?

Svoboda člověka končí tam, kde začíná svoboda druhého.

Co si o tom myslíte?

Ten Pravý

5. ledna 2015 v 23:45 | Ailiyah
Pro většinu třináctiletých dívek je Ten Pravý ještě tajemnou osobou. Neznají ho, popřípadě po něm touží celou osmou třídu, aby v patnácti začaly chodit s úplně jiným...

Kdo je vlastně ten tajemný snový muž? Kdy se má zjevit? Jak bude vypadat? Určitě krásný. S diamantovým prstenem, oddaným pohledem očí a rozevřenou náručí.

Je to největší lež, která se malým holčičkám říká... Je nutné říci na rovinu, dámy: "Ten pravý neexistuje!" Nicméně, musím ještě dodat... že jsem ho potkala. Ale nebudu mu tak říkat. Zkuste si ho vysnít, třeba ho potkáte. Nebo si o něm napište příběh a buďte si jisté, že se včas objeví. Možná bude trochu jiný, než ten snový rytíř.

Možná bude ještě daleko lepší! Vztah není růžový, občas se pohádáte, dojde na slzy, naštvání, možná vás někdy urazí... Ale přesto zůstává to štěstí, ano, chci s ním žít celý život. A už pro mě není tajemný, znám ho, a chci ho dál poznávat, každé zákoutí jeho krásné duše.

Sen? Proč si ho nesplnit? Žádný muž není dokonalý, jen ten vysněný, nereálný princ. Ale stojí za to políbit opravdového, živoucího člověka, který má v srdci spoustu lásky. A také spoustu špatných povahových vlastností, které vám, ale popravdě, vlastně vůbec nevadí a jednu z nich tajně obdivujete...

A z téhle velké lásky si přečtěte moje básně :-)

Mlha nad ránem

29. října 2014 v 20:32 | Ailiyah
Není té mlhy mezi námi příliš? V podzimním ránu nadáváme na ten šedý, nepříjemný a vlhký opar. Všimli jsme si vůbec, že i mezi námi lidmi a v našich emocích se vznáší studená, lezavá mlha? Plíží se okolo. Ničí nám vztahy. Mám pocit, že tomu hodně lidí říká sobectví...

Co když... To jednou zapomenu?

25. srpna 2014 v 22:31 | Ailiyah
Tisíckrát si říkám: Tuhle chvíli nikdy nezapomenu... Ale jak daleko je můj první polibek? Všechno časem bledne, i vzpomínky. A tak zůstávají jen ty nejsilnější... Malý pátek... Valentýn... Všechny první pusy...

Kdyby to šlo, vytáhnout hluboko z paměti všechny silné chvíle mého života... Pak bych je chtěla zpátky!

Přečtěte si básně :-)

Zlý a Dobrý

28. července 2014 v 18:12 | Ailiyah
Ehm, jak se k tomu vyjádřit? Každý člověk má svůj vlastní pohled na to, co a kdo je zlý...

Dobrá může být pizza,nová přítelkyně mého kamaráda Jaruška, králík může být dobrý nadvakrát, na talíři i na pohlazení, dobrá je muzika, dobré je počasí. Dobrý je Bůh...

A to zlo? Každý z nás má v sobě kousek toho zla, a je to jen naše věc, nakolik ho necháme ve své osobnosti a ve svých činech zvítězit...

Přečtěte si "Proč v ráji pršelo" a další moje básně!

Aili :-)

Ošklivá kačenka

17. července 2014 v 13:04 | Ailiyah
Když vidím všechny ty kačenky a kachničky na řekách, tak mě to vždycky uklidňuje, nevím proč... A nebo potkat tu jejich drobotinu na rybníku... Ségra se jich bojí, a plavaly jsme, mířily přímo na nás jak nějací predátoři, no sranda... Jsou všechny nádherné a poklidné, sem tam kačer hupsne na kachnu, pak zas plavají k ostatním... Prostě kačenka nemůže být ošklivá!

Ale ten pocit ošklivosti má leckterá holka při pohledu na dokonalé photoshopové krásky v časopisech, na plakátech, videoklipy "hvězd"...

Stejně chce každá žena být krásná!

Přečtěte si básně :-)

Coming out - coming soon

13. července 2014 v 17:59 | Ailiyah
S čím vším musí člověk vyjít na světlo? Se svou orientací? Se svým názorem na politiku - popřípadě se přiznat, že na politiku žádný názor nemám, protože mě nezajímá? Musí vyjít najevo i to, co si myslím o své nejlepší kamarádce? Stejně bych to nikdy neřekla, ne?

Ale co teda vychází najevo a přichází brzo:

povídka "Záhada pro Rozárku"! Kdo o ni stojí, pošlu mu ji na mail :-)

Vliv - pod vlivem?

2. července 2014 v 11:43 | Ailiyah
O opilosti se občas říká: řídil pod vlivem. Jenže: my všichni jsme neustále pod vlivem! Svých hormonů, nálad, pod vlivem rodičů nebo jiných autorit, neustále na nás působí už jenom to, co jíme, dýcháme, čteme, vidíme v televizi...

Co je snad lepší? Oprostit se od vlivů a žít si, jak se mi chce, neposlouchat ty moudřejší a jejich rady, nakonec skončit jako troska... Nebo naopak se nechat sežrat úplně čímkoli, být jak větev ve větru, nakonec umřít pod všemi těmi vlivy?

Asi si snad aspoň dávat pozor, co do sebe pouštím, na to, co můžu zvolit. Jestli být pod vlivem alkoholu. Nebo pod vlivem dobré knížky.

Přečtěte si moje díla a přeju vám, aby vás to pozitivně ovlivnilo :-)

A kde teda?

24. června 2014 v 21:07 | Ailiyah
Originalita roste ve slovech básníků, v malbách malířů, v hlasech zpěváků a všude jinde... Ale co je vlastně v dnešní době ještě originální? "Everything has been said before". Všechno již bylo řečeno. Musíme se obrátit do svého nitra, abychom byli schopní vytvořit něco originálního. Oceňuju třeba z literatury knížku "Serafína", protože zahrada v myšlenkách hlavní hrdinky nebo zajímavé náboženství, hudba vtěsnaná do fantasy romance... Poklona :-) Přečtěte si tady moje hokusy a pokusy a jsem moc zvědavá na komentáře!

Cizí hlasy...

18. června 2014 v 15:42 | Ailiyah
Tématu hlasů v hlavě snad nejlépe odpovídá schizofrenie....

Ale každý z nás máme v hlavě dva velmi užitečné "hlasy" - svědomí a předtuchu. Když je oba používáme, něco se stane, my občas víme co i proč. Takže až se příště rozčílím, měla bych možná poslechnout oba hlásky. A nenadávat. A neubližovat.

Mrkněte na moje básně, mám jich tady PŘEHRŠEL :-D

Ohlušující ticho

11. března 2014 v 21:55 | Ailiyah
Repráky, zapnuté naplno, pokoušejí se skákat, ale jsou obalené prostěradly a molitany...

Nevypadají někdy takhle naše vlastní duše? Rády by křičely, chce se jim plakat - nebo smát, ale každopádně je pořád omezuje pan Rozum...

"Ticho tady bude!!!"

Co (ne)dává smysl

19. února 2014 v 19:41 | Ailiyah
Jíst rukolu, když mi chutná v mekáči.

Jíst v mekáči, když mám 110 kilo.

Mít 110 kilo, když chci být baletkou.

Být baletkou, když mě baví hokej.

Být hokejista z Pardubic a hrát za Mountfield Hradec Králové.

Hrát za Hradec Králové a přitom fandit v Soči USA...

pokračujte sami, co všechno nedává smysl...

Inspirace

3. ledna 2014 v 21:34 | Ailiyah
Znáte to? Znáte to? Znáte to?

Máte se učit na státnice / maturitu, a najednou se vám do ruky sama vtlačí tužka, vy nestíháte papír, jo, kreslím / píšu...

Co je hodnotnější? Chvilka inspirace, nebo perfektní jednička z českých králů?

Přečtěte si moji inspiraci, mám tady textíky (Mořee... pak anglická povídka, Letossien vynalezl termosku, vánoční pohádka) a nechte se taky klidně inspirovat :-)

Aili
 
 

Reklama