Recenze

recenze - Černá labuť vzlétá

21. července 2018 v 18:44 | Ailiyah
Lee Carroll, čili dva manželé dali dohromady velmi zajímavou knihu, ke které jsem si právě sehnala pokračování. Nicméně to rozčarování že můj známý knihkupec pokračování nemá!!! No prostě jsem začala psát svůj vlastní konec a radši ho dopíšu dřív, než mi domů poštou přijde druhý díl :-D

Příběh vypráví o mladé dívce Garet (Margaret) Jamesové, která se náhodou zaplete do velmi nebezpečné hry. Vypustí na svět démony Zoufalství a Zmaru, setká se s alchymistou, ale také s úžasným, krásným a trochu temným Willem. Teď už je to jasné, Garet se hrozně moc zamiluje, ale pár jejích nových přátel ji před Willem varuje. A z obyčejné dívky se najednou stane hrdinka. Musí se učit spoustu nových nadpřirozených věcí, aby alchymistu přemohla.

A čím to začíná, abych nepředbíhala? Garet zabloudí do jedné uličky, vstoupí do klenotnictví a neznámý stařík jí slíbí dobré peníze za otevření stříbrné skříňky. Jenže tím, že ji otevře, se stane velká tragédie. Zoufalství a Zmar kráčí New Yorkem a Garet s dalšími nadpřirozenými bytostmi musí udělat vše, co je možné i nemožné. Tato hrdinka je totiž Strážní věž, má po matce důležité poslání. Podaří se Garet alchymistovi vzít skříňku a zavřít démony, aby nezničili celý svět?

Nikdy jsem ještě nečetla urban fantasy, takže jsem byla na knížku hodně zvědavá. Nejsem moc fanynka New Yorku, ale tohle se mi líbilo. Taková adult mě nadchla tím, že celý příběh je hodně čtivý a vzbuzuje chuť prostě číst dál. Rozhodně napínavé. Hlavní hrdinka je uvěřitelná a sympatická, její odvaha čtenáře až zaskočí.

Nějaké chyby? Po pravdě jsem celkem vybíravá čtenářka a knihu, která mě nezaujme, zahodím a dám do poličky. Tohle mě zaujalo až moc. Nemůžu si pomoct, jediné, co mě na knize vadilo, byla skutečnost, že nemám rychle po ruce pokračování :-)

Ale jo, možná bych mohla aspoň něco vytknout. Uvítala bych víc romantických scén, je to kniha pro holky (nebo ne?) a bylo by fajn se dočíst víc o vztahu Willa a Garet.

Jestli máte rádi romantické fantasy, upíry, démony, čaroděje a takové věci, určitě si to přečtěte. No comment, prostě se mi to líbilo.

95%

Světlá, Karolina. Hubička

25. června 2018 v 8:37 | Ailiyah
****

90%

Karolina patří mezi klasiky. Musím ji velmi pochválit za zajímavou zápletku a milý, překvapivý konec.

Hubičku si určitě přečtěte, bude vám to trvat tak hodinu maximálně, je to pouze povídka, 80 stran A6. J. Otto v Praze se vycajchnoval, hezké desky. Světová knihovna.

Podtitul Hubičky je: Obrázek ze života pohorského lidu našeho. Světlou určitě znáte ze školy, nejspíš jste četli Kříž u potoka. Pokud ne, okamžitě běžte do knihovny a půjčte si buď Křiž, nebo Nemodlence, nebo zkuste sehnat povídku Krejčíkova Anežka, Lamačovo dítě, Černá divizna, popřípadě si přečtěte aspoň tu Hubičku. Jinak se na mě nezlobte, ale nejste vzdělaný člověk, pokud nevíte, kdo byla Karolina Světlá a neznáte alespoň název jejího nejznámějšího díla.

Karolina je geniální. Má ji ráda i moje sestra Máňa.

K samotné Hubičce: Vendulka a Lukáš se chtějí vzít. Lukášova nemilovaná žena zemřela a malé dítko nemůže být bez matky. Hned se konají zásnuby a Vendulka se stěhuje k Lukášovi. Spořádá celý dům, stará se o dítě a Lukáš jednoho večera chce hubičku. Dej mi aspoň pusu. A Vendulka řekne jasně: žádná pusa nebude, ještě jsme se nevzali a nebožka by se v hrobě obracela. Ale co hubiček jsi mi dala, když jsme se scházeli, říká jí Lukáš. Jak to dopadne? Uvidíte.

Přečtěte si Karolinu, neuděláte chybu. Přiznávám, ženám se tato kniha bude líbit více než mužům. Ale to není nijak výjimečné.

A jestli dá Vendulka Lukášovi pusu? Pozor, ona mu uteče. Jste zvědaví, jak to dopadne? Karolina nemá problém s tím, že Anežka se svým milým skočí ze skály, takže bacha, Krejčíkova Anežka není žádný slaďák s happyendem.

Oh, spoiler. Škoda.

Wiesel, Elie: Noc.

25. června 2018 v 8:27 | Ailiyah
Elie dovede být drsný. Emoce, přetlak, sexualita, zmar, smrt, smrt ve tváři, smrt okolo, smrtka v zrcadle.

Tato kniha je logicky o koncentračním táboře, ve kterém Eliezer žil. Teď už vás doufám nepřekvapí, že je Žid, a to velmi zbožný. Ale kam se poděl dobrotivý Hospodin, JHVH? Kam se podělo dobro v koncentráku, kde denně umírají lidé? Kde umíral jeho otec, jeho kamarádi, jeho souvěrci? Je vůbec ještě Bůh?

Ne, není, nemůže být. Nepostaral se o svůj vyvolený národ, nevytáhl nás z jámy podsvětí, nemůže být.

Smrt Boha, Nietzsche, Kierkegaard... Přečtěte si to. Napište mi svůj názor.

Toto je blog, ne nějaký literární portál. Toto není recenze... Nebo snad ano. Ale snažím se o stručnost. Knihu Noc musíte přečíst, nemá smysl o ní něco plkat a vyprávět. Je to zážitek na celý život. A poslední věta vás dostane.

Tečka.
 
 

Reklama