Říjen 2010

referát o evanescence

31. října 2010 v 16:06 | Ailiyah |  Próza
Evanescence

referát

Anna Šnoblová, 1. r. historicko - literárních studií
Proč Evanescence?

            Proč jsem si pro svůj referát vybrala zrovna toto téma? Je to kapela, kterou většina lidí zná, zejména písničky typu: My immortal (Má nesmrtelnost), Going under (Jdu dolů), nebo Call me when you´re sober (Zavolej mi, až vystřízlivíš). Někteří lidé si i vzpomenou na zpěvačku jménem Amy Lee, která je frontmankou celé této formace. Jenže, vědí vůbec, proč tato hudba ne/stojí za to???
            Pro mne tato kapela znamená hodně. Osobně cítím asi tolik: Amy Lee vyjadřuje hudbou své nejniternější emoce. Například city, pocity, lásku, bolest, zradu, ale i vděčnost za lásku, která sice bolí, ale existuje. To je mým důvodem, proč tuto kapelu považuji za svoji nejoblíbenější. To je mým důvodem, proč jsem se takto rozhodla, proč jsem chtěla svým spolužákům prezentovat něco z té "Evanescence" atmosféry a zároveň mých pocitů z této hudby.
           
O čem to je?

            Témata písní Evanescence: o tom by se dalo napsat hodně, nejméně jedna tlustá encyklopedie. Hlavní je zde láska, ať už šťasná nebo nešťastná, nenaplněná, ale pokaždé silná, krásná a nádherná, až to bolí. Toto je vyjádřeno ve většině písní. Jako příklad bych uvedla zlomek textu: "You still have all of me" (stále mne máš celou, stále máš vše ze mne).
            Tyto písně jsou také o bolesti samotné, která je často spojena právě s láskou, ale pochází také z deprese, která má vnitřní původ. Dalo by se říci, že název první písně alba "The open door" (otevřené dveře) je dostačující: "Sweet sacrifice" (sladká oběť).
            Dalšími pocity, které proudí touto muzikou, jsou ambivalentní. Obsahují zamilovanost, nenávist, štěstí, bolest, život, smrt. Ale i vděčnost, lítost, nevděk a osamělost. Je zde v plné své kráse zobrazena ubohost a bída lidského snažení, to samé je například i v Bibli v knize Kazatel: "Marnost nad marnost". Snaha zachránit rozpadlý vztah - text "How could I burnt paradise" (Jak jsem mohla spálit ráj)!!!

Je tato kapela slavná a kdo ji poslouchá?

            Prodalo se 200 000 nahrávek. Většina lidí zná tuto americkou kapelu díky písním z alba Fallen (Padlý/á/é) nebo z nejnovější desky, již jsem jmenovala, pod jménem "The open door". Ta vznikla v březnu roku 2006. Tolik suchá fakta.
            Písně od Evanescence, které píše Amy Lee, poslouchají zejména mladí lidé, důvodem bude nejspíš veliká porce emocí a také energie, nemluvě o rockovém vyznění písní. Image této kapely je zajímavá díky zpěvačce. Zařazení Evanescence není jednoduché, objevují se zde rockové, metalové, ale i popové prvky. Celkově by se dalo říci, že hrají melodický rock, který se blíží gothice, ale poslouchají ji i lidé, kteří se dnes hanlivě označují jako "emo".

Ukázka - píseň "The only one" (jediná)
Písně

Pár písní, které mne velice zasáhly:

Going Under:
V této písni mě hluboce zasáhlo slovní spojení "pět tisíc slz, které jsem vyplakala".

Bring me to life:
V klipu k této písni je dívka, která se vzbudí, vpluje na římsu okna a prochází se okolo oken, za kterými se lidé smějí. Po chvíli spadne a zachytí se, její přítel se snaží ji vytáhnout zpět, ale ona padá, padá okolo budov a mrakodrapů. V závěru se probudí a zjistí, že to byl jen sen.

V refrénu se opakuje:

Probuď mne.
Nemůžu se vzbudit.
Zachraň mne!

Missing
Missing je příkladem klasické písně o osamělosti, smutku z odloučení a pocit: "nebudu nikomu chybět". (You won´t cry for my absence I know - Nebudeš plakat pro mou nepřítomnost, vím)

Everybody´s fool
Dva úryvky:
"Never was and never will be" - Nikdy nebylo a ani nebude

"I know the truth now,
I know who you are
and I don´t love you anymore
Teď už vím pravdu,
vím kdo jsi
a už tě vůbec nemiluji


Na závěr ještě přidávám úryvek z textu "All that I´m living for"

Vše, pro co žiji,
vše, pro co umírám,
vše, co nemůžu ignorovat sama v noci

cítím noc, jak začíná
odděluje mě od života
chápeš mě?

Po všem, co jsem viděla
každou myšlenku spojuješ dohromady
najdi slovo, co mi pomůže
kdybych jen věděla, jak se od toho oddělit...